EduTANK

Po co powstał EduTank? Co robi? Jak to robi? 

Po co?

EduTank powstał po to, aby każdemy dziecku dać szansę na edukację, dzięki której w pełni rozwinie swój unikalny potencjał. Albert Einstein powiedział kiedyś: "Każdy człowiek jest geniuszem, ale jeśli będziemy rybę oceniać pod kątem jej zdolności do wspinania się na drzewa, całe życie będzie myślała, że jest głupia." Zgadzamy się z nim w pełni. Potwierdzają to również badania Uniwersytetu Harvarda. Każdy człowiek rodzi się z olbrzymim kreatywnym potencjałem, ale do 20 urodzin, aż 98% populacji go wytraca. Wśród osób dorosłych niestety już tylko 2% populacji możemy uznać za twórczych geniuszy. 

Co takiego dzieje się przez tych 20 lat, że straty są tak ogromne? No cóż... jako osoby dorosłe nie bardzo potrafimy wspierać nasze dzieci w rozwoju - ani jako rodzice, dziadkowie, opiekunowie, ani jako nauczyciele, ani jako osoby tworzące systemy edukacji. Bardzo się starając, zbyt wiele rzeczy robimy niestety na opak. Nie jesteśmy też nastawieni na słuchanie naszych dzieci. Nie jesteśmy uważni ani na ich prawdziwe potrzeby ani różnorodne talenty. 

Misją EduTank jest sprawiać,  aby głos dzieci był słyszalny oraz aby dorośli wiedzieli, w jaki sposób mądrze i uważnie na niego odpowiadać. Przerzucamy szeeeroooki pomost pomiędzy światem małych i dużych ludzi. Żeby każde dziecko mogło pozostać genialne! Na zawsze! Głęboko wierzymy, że dziecko, które wzrasta w atmosferze szacunku dla siebie samego i wszystkich innych ludzi, które zna swoje mocne strony i potrafi na nich budować, które ma poczucie, że może wszystko, jeśli tylko się postara - będzie szczęśliwym, spełnionym dorosłym, który da światu to, co w nim najlepsze.

Co?

Co takiego robimy, żeby jak najlepiej realizować naszą misję? Towarzyszymy szkołom i całemu społeczeństwu, w drodze do TURKUSOWEJ EDUKACJI. Poszukując najlepszej metafory dla zmian potrzebnych dziś w systemach edukacji na całym świecie, trafiliśmy na książkę Frederica Laloux "Pracować inaczej" (Emka, 2015).  Autor przybliża w niej integralną teorię rozwoju ludzkiej świadomości i organizacji pracy Kena Wilbera - jednego z największych współczesnych myślicieli. Idee zawarte w tej książce idealnie trafiły w ducha naszych czasów i zyskały rzesze zwolenników na całym świecie. W Polsce ambasadorem turkusowych organizacji jest prof. Blikle, który gorąco nam kibicuje i trzyma kciuki za turkusową edukację (zapraszamy na stronę Profesora: http://www.moznainaczej.com.pl/turkus , na której znajduje się mnóstwo ciekawych materiałów). Na naszej stronie można przeczytać więcej w zakładce TURKUSOWA SZKOŁA.

W dużym skrócie chodzi o to, że rynek pracy dynamicznie się zmienia i organizacje coraz częściej opierają się na trzech kluczowych, turkusowych wartościach:

  • autonomii
  • pełni
  • ewolucyjnym celu

Żeby dzisiejsze dzieci, potrafiły dobrze odneleźć się w turkusowej rzeczywistości, powinny - w szkołach i domach rodzinnych - mieć warunki do rozwijania wewnątrzsterowności, sprawczości, przedsiębiorczości, wytrwałości (te atrybuty składają się na "autonomię"); odpowiedzialności za siebie, społeczność szkolną, swoje otoczenie, miejsce pracy, kraj, wreszcie całą planetę ( to własnie kryje się pod pojęciem "pełni"). Ich działania natomiast powinny być skoncentrowane na realizacji doniosłych społecznie celów, nakierowanych na dbanie o dobro wspólne. Takie cele realizują np. młodzi ludzie z dwóch współpracujących z nami EduLABÓW - czyli Gimnazjum nr 1 z  Gdyni i Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym. Obie szkoły mogą się poszczycić tytułem "Szkoły z mocą zmieniania świata", przyznawanym przez ASHOKĘ. 

Jak?

EduTank funkcjonuje na zasadzie przedsiębiorstwa społecznego - "współdzielni" - którą współtworzą ludzie podobnie myślący i wzajemnie się uzupełniający w swoich działaniach. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałałych trenerów, doradców, naukowców, aktywistów, coachów, mówców, edukatorów, nauczycieli, rodziców, dyrektorów, no i oczywiście młodych ludzi! Ich profile znajdują się w zakładce EduRADA i EduEKSPERCI. Na dobry początek startujemy w blisko 40-to osobowym składzie - dzięki temu nasza oferta jest różnorodna i kompleksowa - każdy znajdzie to, czego potrzebuje! 

Co składa się na naszą ofertę? 

Prelekcje, warsztaty, konferencje, programy rozwojowe (Turkusowa Szkoła©, Edukacja skrojona na miarę© ), projekty wdrażające e-edukację. Pomagamy również w organizacji wizyt studyjnych w szkołach i przedszkolach  - wiemy doskonale, że taka bezpośrednia wymiana wiedzy i doświadczeń jest czymś absolutnie bezcennym! Od roku akademickiego 2017/18 zapraszamy na studia podyplomowe oraz kursy on-line. 

Bardzo ważnym obszarem naszej działalności jest Strefa Rodzica. W jej ramach proponujemy rodzicom kompleksowe wspracie i pomoc w zrozumieniu potrzeb i uwarunkowań ich dzieci. Podejmujemy się mediacji szkoła-dom, uruchamiamy e-poradnię, dzięki której można będzie szybko uzyskać fachowe wsparcie, zapewniamy coaching rodzicielski (również on-line w razie potrzeby).

Poza stałą ofertą działamy również projektowo - planujemy produkcję filmu dokumentalnego, kampanię społeczną oraz EduDance - w ramach którego zaprosimy do tańca wszystkie szkoły w Polsce! Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje - jako EduEkipa do zadań specjalnych stawimy się wszędzie i podejmiemy każde wyzwanie!

 

 

 

logo footer

kontakt

Fundacja EduTank Edison 

ul. Królewicza Jakuba 71

02-956 Warszawa


 

tel: +48 505 975 174

email: agnieszka.olszewska@edutank.org.pl

zajrzyj również